V sobotní podvečer 14.12.2013 proběhla mediálně nejznámější akce vodáckého sportu. Tou je každoroční vyhlašování vítěze ankety Kanoisty roku. Ten letošní, již třináctý ročník proběhl v rámci oslav 100 let kanoistiky. Tomu odpovídalo i prostředí akce. Byl jím nově zrekonstruovaný hotel Clarion, ležící přímo v centru hanácké metropole Olomouci.

Důležitosti jubilea odpovídal i nabitý večerní program. Jen namátkou. Taneček nejmladších závodníků olomouckého oddílu, krátké ukázky výsledků sportovců za rok 2013, sestřihy dramatických okamžiků z jednotlivých mistrovství, archivní záběry vývoje kanoistiky za uplynulých 100 let…….

Slavnostní vyhlášení začalo kategorií „slalom junioři“. Vyhlašovalo se nejlepších pět závodníků. Naše závodnice Martina Satková se umístila na 5.místě a brněnští účastníci akce to provázeli hlasitým potleskem. Průběh vyhlášení byl opravdu velkolepý. V sále byla 3 obrovská promítací plátna, na kterých jsme při vyhlašování mohli pozorovat probíhající prezentaci a video o právě vyhlašovaném závodníkovi a jeho úspěchu, který rozhodoval o jeho umístění. Křišťálové poháry pro nejlepší tři, krásné ceny a nádherné květiny zvýraznily sportovní hodnotu dosažených výsledků. Vítaným zpestřením byly otázky na vítěze, které moderátor kladl bezprostředně po převzetí ceny. Nechyběla ani ČT, fotografové, slavné osobnosti českého sportu i význačné osobnosti zastupitelů olomouckého kraje.

Mezi vyhlašovanými kategoriemi proběhlo vždy zajímavé vystoupení členů olomouckého oddílu. Asi divácky nejúspěšnějším bylo vystoupení urostlých mládenců ve spodním prádle jako skutečných mažoretek. Olomoučtí kanoisté a jejich sportovní postavy se líbily nejen všem ženám v sále. Když už si všichni mysleli, že zhasnutím světla je konec ukázky, fascinovali tím, že po rozsvícení ukázali už ani ne ve spodním prádle, ale pouze v pánských tangách. Můžeme říct, že ve fanynkách to vřelo natolik, že hlučný potlesk místy nahradilo skandování s pískotem.

Vyhlašování pokračovalo kategorií „sjezd junioři“ . Tady můžete hledat jeden z důvodů, proč jsme z Brna vážili cestu. Na 1.místě se totiž umístila právě naše Martina Satková. Její slavnostní vyhlášení trošku zkalilo přeřeknutí moderátora, který jako domovský oddíl označil opavský, nikoliv brněnský. To jsme si nemohli nechat líbit a hlasitým křikem jsme nikoho nenechali na pochybách, kde je Martina doma.

Hlavní kategorií byli senioři, a vzhledem k úspěchu na olympiádě v Anglii i letošnímu titulu mistra světa z pražské Tróje si nejcennější ocenění kanoisty roku odnesl Vavřinec Hradilek, těsně následovaný Jirkou Prskavcem. Na třetí příčku dosáhli Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. Těm osobně jsem to já přál nejvíc, vzhledem k jejich letošnímu ukončení závodní kariéry. Zájemce o výsledky odkazujeme na: http://www.kickthewaves.com/

Co říct závěrem? Kanoista roku v rámci oslav 100 let kanoistiky byl důstojným vyvrcholením letošní sezóny. Přátelská atmosféra, výstava historických lodí, bannery jednotlivých sportovních oddílů doplněné historickými i současnými fotografiemi soutěž o nejstarší vodácké oblečení a mnoho dalšího to jen potvrdily.